Chłodzenie wnętrz

chlodno latem

Powszechnie niepożądanym zjawiskiem w domach i obiektach publicznych jest przyrost ciepła do wewnątrz w trakcie letnich upałów. Najoczywistszym antydotum jest instalacja systemu mechanicznego klimatyzowania budynku. Rzadko spotykamy informacje dot. konstrukcji dachu i ścian względem przyrostu ciepła. Zazwyczaj wybór izolacji ogranicza się do konieczności zatrzymania ciepła w zimie.

Czy zauważyłeś, że bez względu na to ile otworów wentylacyjnych występuje na swoim poddaszu, to temperatura tu podczas letnich upałów jest o wiele wyższa niż na zewnątrz? Promieniowanie słoneczne może podnieść temperaturę na poddaszu do ponad 65 stopni Celsjusza.

Nawet jeżeli na Twoim poddaszu nie ma instalacji HVAC poddanych temu niekorzystnemu obciążeniu, te ekstremalne temperatury pracują bez przerwy jak poduszka elektryczna w lecie lub worek z lodem na suficie Twojego domu w zimie. Pianka natryskowa firmy LALLAFOM® USA tworzy barierę, która jest skuteczna jak położenie pokrywy na wierzch lodówki turystycznej. Gdybyś wybierał się nad jezioro i zamierzał zabrać ze sobą napoje, które chciałbyś aby były gorące lub zimne, włożyłbyś je do lodówki turystycznej czy zawinął w wełnę mineralną?

W tradycyjnym układzie energia słoneczna nagrzewa poszycie dachowe. W efekcie konstrukcja dachu staje się promiennikiem ciepła. Właściwie dobrana izolacja natryskowa dachowa (sztywna – na zewnątrz poszycia) lub półsztywna (wewnątrz poddasza) staję się barierą dla promieniującego ciepła.

  • dach i poddasze to najbardziej krytyczny obszar względem straty ciepła w zimie i przyrostu ciepła do wewnątrz w upały!!!!!
  • w większości przypadków szczelnie „zamknięte” pianą poliuretanową (nieprzewiewne) poddasze to najzdrowsze, najbardziej energooszczędne i komfortowe rozwiązanie, które zapewni: najmniejsze zużycie energii, ujednolicone temperatury na przestrzeni całego domu – niezależnie od pomieszczenia, kondygnacji czy pory roku; ciepłe pomieszczenia w zimie, chłodne wnętrza w upały oraz czyste powietrze wewnątrz – wolne od sezonowej wilgoci, alergenów i zanieczyszczeń.
  • „Niewentylowane poddasze” ma na celu stabilizację temperatur, ciśnień atmosferycznych, poziomu wilgotności powietrza, eliminacji punktów wkroplenia wilgoci i zaprojektowanego poziomu pasywnej wymiany świeżego powietrza na przełomie doby i w trakcie zmian sezonowych.
  • Tradycyjne ocieplenia najczęściej w podłodze (poddasze nieużytkowe) czy ponad karton-gipsem (poddasze użytkowe), skupiają się wyłącznie na stworzeniu oporu cieplnego ale nie wykazują się zdolnością do zatrzymania ruchów konwekcyjnych powietrza, promieniowania cieplnego i stabilnością parametrów w czasie. W efekcie objawia się to najczęściej utratą wznoszącego się w pionie ciepła grzewczego, topnieniem i zlodowaceniem dachu w zimie jak również przyrostem doskwierającej gorączki w lecie od nagrzewającego się poszycia dachowego.

Ocieplenie poddasza pianą poliuretanową PUR może być generalnie wykonane na dwa sposoby w celu zabezpieczenia domu przed wilgocią i zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi.

    1. Pianka izolacyjna w stropie poddasza (poddasze wentylowane)

Metoda zastosowania piany na poddaszu często zależy od zasad projektu nadzorującego architekta. Tradycyjna metoda polega na instalacji piany w stropie (podłodze) poddasza. W takim przypadku pianka PUR wchodzi na miejsce tradycyjnego ocieplenia zamiast wełny, styropianu, celulozy itp. Przestrzeń poddasza pozostaje nieocieplona i wentylowana kratkami i wentylatorami w konstrukcji zadaszenia. Ten typ konstrukcji jest wciąż najbardziej powszechny ale nie zawsze najskuteczniejszy.

    1. Otwarto-komórkowa piana izolacyjna SealGuard® 500 miedzy krokwiami i profilami dachu (poddasze niewentylowane)

Tego typu instalacja cieszy się wyjątkowym uznaniem wśród certyfikowanych instalatorów na świecie jako najskuteczniejsza metoda docieplenia i uszczelnienia zadaszenia domów jednorodzinnych i obiektów handlowo-przemysłowych. Skutecznie „zamyka” i izoluje poddasze przed niekontrolowanym dopływem wilgotnego i zanieczyszczonego powietrza oraz od ekstremalnie zmiennych, zewnętrznych czynników atmosferycznych. Piana jest nanoszona pomiędzy krokwie i profile po wewnętrznej stronie zadaszenia.

Tradycyjna metoda izolacji poddaszy od dawna wzbudza zagorzałą debatę wśród ekspertów budowlanych jako że standardowe poddasze tradycyjnie uwzględnia niekontrolowany przepływ pasywnej wentylacji z zewnątrz. Przyjętym powszechnie uzasadnieniem jest konieczność usuwania wilgoci i przewiewu poddasza w trakcie upałów.

Pomimo tych założeń typowe poddasze „wentylowane” w upalne dni osiąga przeciętnie do 54 stopni C. Tego typu warunki i ich oddziaływanie na elementy konstrukcji czy instalację mechaniki grzewczo-klimatyzacyjnej HVAC nie mają uzasadnienia. Instalując SealGuard® 500 w profilu dachu odcinamy i izolujemy poddasze względem ekstremalnych temperatur, które w przypadku tradycyjnego ocieplenia np. promieniują od nagrzewającego się w lecie poszycia dachowego i przenoszone przez powietrze przestrzeni dylatacyjnej wnikają do wnętrza. My skutecznie zapobiegamy ekstremalnym warunkom wewnątrz poddasza. Przestrzeń zostaje zaliczona do wnętrza koperty budynku zarazem odciążając powierzchnie użytkowe od napływu gorącego powietrza w lecie i utraty ciepła grzewczego w zimie.

Przeświadczeni o prawidłowości „obowiązujących tradycji” eksperci budowlani często wyrażają swoją rezerwę względem izolacyjnej technologii natryskowej, przyjmując utarte lecz nie prawdziwe założenia o skutkach w postaci „nieoddychającego” drewna ( słuszne jedynie w przypadku piany zamknięto-komórkowej, o czym pisaliśmy wcześniej), czy teoretycznym przegrzaniu np. dachówki. W rzeczywistości producenci dachówek na świecie od ponad 20 lat obejmują standardową gwarancją swoje produkty instalowane w połączeniu z naszymi systemami. Badania wykazały znikomą nadwyżkę przeciętnej temperatury wewnątrz poszycia i systemów krycia bez istotnych zmian w okresie ich żywotności.

Poddasze SealGuard® 500 oszczędza energię na kilka sposobów. Straty i obciążenia na instalacjach mechaniki grzewczo-wentylacyjnej zostają praktycznie wyeliminowane.
Zadaszenie – newralgiczna „czapa” budynku jest szczelna, co redukuje INFILTRACJĘ i EXFILTRACJĘ mas powietrza – w efekcie przypadkowa nadwyżka wilgoci wewnątrz domu nie ulega ssaniu grawitacyjnemu do wewnątrz poddasza. Poddasze nie nagrzewa się, ekstremalnie redukując zarazem obciążenie całego systemu jakim jest nasz dom wraz ze zintegrowaną mechaniką grzewczo-klimatyzacyjną, wentylacją, naturalnymi źródłami świeżego powietrza, wilgoci (kuchnia, pralnia etc.) a nawet stylem życia użytkowników i ich przyzwyczajeniami.

W standardowym poddaszu izolacja w podłodze ma na celu stworzyć barierę dla gorącego powietrza na poddaszu (w lecie). Temperatury na powierzchni dachu osiągają w letnim słońcu nawet 60 stopni C. Temperatura wkracza do wewnątrz poddasza na wskutek sekwencji procesów. Energia słoneczna nagrzewa poszycie. Gorące elementy poszycia przekazują zakumulowaną energię w nakładających się na siebie procesach kondukcji, konwekcji i promieniowania.

SealGuard® 500 redukuje transfer temperatury powierzchniowej o 23 stopnie C. Kondukcja i konwekcja są proporcjonalne do różnicy temperatur po obu stronach na skutek czego tempo przenikania energii spowalnia proporcjonalnie do spadku temperatury powierzchniowej.

Korzyści w ociepleniu poddasza metodą niewentylowaną:

  • Badania, testy i praktyka pokazują radykalnie obniżone koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem
  • Nienaruszona szczelność i odciążenie instalacji grzewczo-klimatyzacyjnej
  • Szczelne ocieplenie na połaci dachu jest łatwiejsze w wykonaniu
  • Lepsza jakość powietrza dla użytkowników

Pytania?

Prosimy o kontakt.